joi , 17 august 2017
Campionate Naţionale. Copiii şi cadeţii de la sanie s-au întâlnit în Parâng

Evoluție excelentă pentru sportivii secţiei de sanie de la CSŞ Petroşani la Campionatele Naţionale de Sanie ale Cluburilor Sportive Şcolare (copii şi cadeţi).

Competiţia a fost organizată, în Staţiunea Parâng, în parteneriat, de CSŞ Petroşani şi Federaţia Română de bob şi sanie.

La startul competiţiei s-au aliniat 60 de sportivi de la patru cluburi din ţară. Sportivii petroșăneni au avut evoluții bune. Astfel, la finalul concursului, la categoria cadeţi masculine, sportivul Gabriel Golumbu s-a clasat pe locul 5, iar colegul lui Sebastian Crasuc a ocupat poziţia 7, fiind urmat de Răzvan Barbu clasat pe locul 8.

Fetele nu s-au lăsat nici ele mai prejos. Denisa Floronescu loc 3, Petra Tolomey loc 4, Dariana Victoria loc 5 si Andreea Oprea loc 8 la categoria cadeţi feminin.

La categoria juniori II (juniori mici) Gabriel Golumbu s-a clasat pe locul 9, Dariana Victoria pe locul 6, Tolomey Petra pe locul 7, Denisa Floronescu pe locul 8 si Andreea Iacob pe locul 9.

La categoria copii feminine, Petra Tolomey s-a clasat pe locul 1, Ana Maria Ampoitan a ocupat locul 3 fiind urmată de colega sa Simina Floronescu locul 4.

Echipa CSŞ Petroşani formata din Sebastian Crasuc, Gabriel Golumbu, Denisa Floronescu şi Petra Tolomey a terminat campionatul pe locul II la proba pe echipe.

Antrenorul petroşănenilor, Dragoş Mălescu, susţine că prestația sportivilor săi este una mulţumitoare.