vineri , 24 noiembrie 2017
Cupa 1 Iunie la tenis de masă.     Departamentul Lupeni al Sindicatului Muntele a organizat singura activitate sportivă dedicată copiilor

Cupa 1 Iunie la tenis de masă. Departamentul Lupeni al Sindicatului Muntele a organizat singura activitate sportivă dedicată copiilor

Ziua Internațională a Copilului a fost marcată la Lupeni printr-o singură activitate sportivă, acțiunea fiind organizată de Departamentul Lupeni al Sindicatului Muntele, în colaborare cu Direcția Județeană de Tineret și Sport Hunedoara și CS Comexim Lupeni sub titulatura ”Cupa 1 Iunie la Tenis de masă”.

Președintele Departamentului Lupeni al Sindicatului Muntele, Darius Cîmpean, a precizat pentru Gazeta de Dimineață, că la competiția sportivă dedicată celor mici au participat peste 60 de copii din Hunedoara, Deva, Călan şi Lupeni.

”Competiţia a fost una extrem de disputată şi animată, iar partidele au fost unele antrenante, aceasta desfășurându-se sub moto-ul „Nu închideţi minele” şi „Salvaţi Valea Jiului”, moto-uri sub care se vor desfăşura toate acţiunile cultural sportive ale Sindicatului Muntele – Departamentul Lupeni”, a spus Darius Cîmpean.

Competitorii s-au întrecut atât la masa de joc cât şi în tribunele sălii de sport în a face galerie concurenţilor favoriți.

Categoria fete 8-10 ani a fost adjudecată de Georgiana Boboc (Comexim). Poziția a doua a podiumului a fost ocupată de Stepana Ivanik (Hunedoara) în timp ce locul al treilea i-a revenit Andreei Pascu (Lupeni). La aceeași categorie de vârstă, dar în competiția rezervată băieților, s-a impus Bogdan Ușurelu (Comexim), urmar de colegul de club Robi Iszlay.

Mădălina Cîmpean (Comexim) este câștigătoarea categoriei 11-14 ani. Pe locul al doilea s-a clasat Larisa Hribal (Lupeni) în timp ce locul al III-lea a revenit Deliei Ilie (Călan). La categoria băieților, locul I a fost ocupat de Vlad Begu (Comexim), acesta fiind urmat pe poziția secundă de Andreas Mateas (Deva) și de Vlăduț Pop (Comexim) pe poziția a treia.

La fete 15-18 ani s-a impus tot o reprezentantă a Comexim, Alina Goia. Podiumul a fost completat de Izabela Hribal (Lupeni) și Oana Țîrvulea (Hunedoara). Eduard Gros (Comexim) a fost câștigătorul categoriei 15-18 ani la băieți. Pe locul al doilea a ieșit Edi Ilașcu (Hunedoara), iar pe cel de al treilea loc al podiumului s-a clasat Paul Camen (Comexim)

Organizatorii competiţiei spun că acest concurs a fost un succes, având în vedere numărul participanţilor, meciurile aprig disputate şi atmosfera deosebit de plăcută.

Au primit plase cu dulciuri toţi cei 64 de participanţi, iar câştigătorii au fost premiaţi cu cupe, medalii, diplome, tricouri şi premii în bani de către organizatori.

Arbitrajul a fost asigurat de pasionaţii de tenis de masă din Lupeni, amatori ai acestui sport, Geta Manolache, Dana Pop, Adrian Starcz, Dorin Colda, Constantin Boboc și Iszlay Levente.