joi , 27 aprilie 2017
Două medalii de bronz pentru arcașii de la Aninoasa la Grand Prix București

Echipa arcașilor de la Aninoasa s-a întors în Valea Jiului cu două medalii de bronz Răzvan Marcu (25 ani), cel care a reușit să urce de două ori pe podium, a obținut medalie de bronz  la individual și  cu echipa României de băieți, echipa fiind formată din trei băieți, unul de la Iași, unul de la Suceava și Răzvan Marcu din Valea Jiului.

La fete  Simona Băncilă la proba  s-a clasat în top 10 arcași, fiind pe locul 9.

grand prix

„A fost o competiție grea i-a ajutat foarte mult ca experiență pentru Campionatul Mondial din Danemarca ce va avea loc în această lună. Am reușit să fim mai buni decât Danemarca și Polonia, însă Turcia a fost mai puternică decât noi”, a declarat, pentru GDD, Viorel Habian, antrenorul arcașilor de la Aninoasa și antrenor al arcașilor din  lotul României.

La concursul European de Grand Prix Tir cu Arcul au participat peste 150 de sportivi din peste 15 țări. La ceremonia de deschidere a competiției de Tir cu Arcul European Grand Prix a fost prezent și Alteța Sa Regală Principele Radu al României, Federația Română de Tir cu Arcul se află sub patronajul Principelui Radu, desfășurându-se totodată și Cupa Regelui.

De la Aninoasa au participat Simona  Băncilă (45 ani), Luminița Boroș (28 ani), Răzvan Marcu (25 ani), Ghenadie Epure (42 ani) și Gigi Pușcă (40 de ani).

Simona Băncilă și Răzvan Marcu se pregătesc pentru Campionatul Mondial din Danemarca ce se va desfășura în perioada 25 iulie- 3 august. Cei doi, împreună cu Viorel Habian, antrenorul lotului, vor reprezenta România la Campioantul Mondial.