vineri , 15 decembrie 2017

Hunedoreanca Florentina Marincu, campioană europeană la Eskilstuna

Atleta legitimată la CNS Cetate Deva, Florentina Marincu, a obținut, duminică, medalia de aur în proba de lungime a campionatelor europene pentru juniori de la Eskilstuna (Suedia). Marincu a sărit 6,78 metri din a doua încercare. La aceeași competiție, atleta din Hunedoara a obținut medalia de bronz, la triplusalt.

Sportiva antrenorului Nicolae Alexe a confirmat din nou forma bună obținând în weekend două medalii prețioase pentru delegația României la campionatele europene pentru juniori de la Eskilstuna. Vineri, Florentina Marincu a obținut medalia de bronz la triplusalt. Duminică, sportiva hunedoreancă a câștigat medalia de aur la săritura în lungime, cea de a doua săritură a acesteia măsurând 6,78 metri. A început concursul cu 6,34 m, a continuat cu 6,78 m, apoi 6,58 și 6,51 m, după care, cu victoria asigurată, a renunțat să sară ultima săritură.

Medalia de argint a fost câștigată de Anna Buehler, din Germania, cu 6,55 m (a doua săritură ca valoare 6,52 m), iar cea de bronz a revenit sportivei din Spania Fatima Diame — 6,55 m (a doua săritură 6,16 m).

Anul acesta, Florentina Marincu, legitimată la CNS Cetate Deva, și-a mai trecut în palmares o medalie de bronz la Campionatele Europene de pentru senioare, care au avut loc la Praga. Cu această ocazie a stabilit un nou record continental de junioare, cu o săritură de 6,79 metri.