duminică , 17 decembrie 2017
În pregătiri pentru Ironman, un sportiv din Valea Jiului s-a clasat în primii 10 la Triatlonul Buftea

Sportivul Ion Bârnea din municipiul Vulcan își dorește să fie Ironman pentru a doua oară. Acesta se pregătește de triatlonul dus la extrem, unde are de parcurso distanță de 3.800 de metri înotând, 180 de kilometri pe bicicletă și 42 de kilometri de alergare. Pentru a se antrena a participat în acest week-end la Pegas Triatlon Buftea, unde a obținut locul șapte la grupa olimpic masculin 40-44 de ani.

„Sportivul Ion Bârnea de la Asociația San Montan a participat la Pegas Triatlon Buftea în acest week-end. Acesta s-a clasat în primii 10 și a obținut locul șapte. Sportivul a folosit acest concurs ca pe un antrenament, pentru Ironmanul de la Oradea ce va avea loc peste două săptămâni. La Ironman va participa Ion Bârnea și la half Ironman va participa Ion Păduraru”, a declarat, pentru GDD, Erika Santa, președintele Asociației San Montan, din care sportivii fac parte.

La acest triatlon sportivul a avut de parcurs înot 1,5 kilometri, bicicletă 40 de kilometri și alergare 10 kilometri, traseu ce l-a făcut în  două ore și 37 de minute.

Evenimentul sportiv a avut loc la a doua ediție și s-a desfășurat, sâmbătă, 13 iunie.