duminică , 24 septembrie 2017

Karatistii din Lupeni au participat la CE din Ungaria

În perioada 8-9 Octombrie 2011 s-a desfăşurat în Ungaria Campionatul European de Karate WKC destinat copiilor, cadeţilor, şi juniorilor. A fost un record de participare: 42 de federaţii, 1490 de sportivi din 23 de ţări, respectiv Ucraina, Rusia, Polonia, Danemarca, Germania, România, Italia, Serbia, Bosnia Herţegovina, Scoţia, Irlanda, Anglia, Belgia, Slovacia…
Dintre sportivii CS Shito Lupeni, s-a remarcat karatistul Răzvan Udrea, care nu a pierdut nici un meci la proba de kumite (de luptă), atât la proba individuală cât şi la proba pe echipe. De asemenea sportiva Laura Nan a cucerit trei medalii. Una la proba de kumite Open individual şi două ca şi componentă a echipelor de kata 13-14 ani şi 15-16 ani. Deşi nu a urcat pe podium sportivul Radu Vişan a reuşit să termine proba de kata pe locul VII iar sportiva Ioana Toader s-a clasat pe locul V la kumite, fiind eliminată de colega de club şi actuala campioană europeană Nan Laura în sferturi de finală. Cei doi sportivi cadeţi, Udrea Răzvan şi Ilie Adriana selecţionaţi de federaţie şi susţinuţi financiar, nu au dezamăgit ci au avut o evoluţie bună, lăudabilă contribuind la clasarea federaţiei române de karate WKC pe locul I în clasamentul general pe acţiuni. A fost urmată de naţionalele Rusiei, Italie, Ucrainei. Chiar dacă la Campionatele Europene precedente, sportivii CS Shito Lupeni au obţinut numeric mai multe medalii, cele 4 medalii ale acestei ediţii realizate de cadeţii clubului (15-17 ani) fac ca aceasta să fie cea mai bună performanţă din istoria clubului:
Laura Nan kata 13-14 ani All Styles
Echipa 15-17 ani kata (Andreea Buzduga, Laura Nan, Adriana Ilie).
Sportivii şi antrenorul, îşi îndreaptă de acum gândurile şi pregătirea pentru următoarea ediţie, a viitorului Campionat Mondial de copii, cadeţi şi juniori unde stafeta performanţei sportivilor lupenari se poate ridica mai sus.
Deasemenea antrenorul inginer Marius Sigmirean, care este arbitru internaţional de karate, în acest an a mai urcat o treaptă obţinând în urma examinării categoria „WUKF JUGE”, fiind solicitat la multe meciuri cu miză ca arbitru central.