joi , 23 noiembrie 2017

Sportivii din Valea Jiului, pe podium la Maratonul Aradului

Patru atleți din Valea Jiului au făcut performanță la „Maratonul, semimaratonul și crosul Aradului”. Aceștia au demonstrat că și cei din Valea Jiului fac mișcare și pot concura la un astfel de concurs  de alergare pe afalt. Competiția a adunat laolaltă  aproximativ 1.000 de  sportivi din toate zonele țării.

„Au participat doi sportivi de la San Montan – Lucian Labă și Dana Vasiloancă, care au participat la proba ștafetă alături de Nicușor Diaconu și Ioan Cazacu. Deși au avut în echipă o femeie, concurenții au participat la proba de ștafetă masculin și au obținut locul patru. În afară de asta Lucian Labă a obținut locul III la semimaraton”, a declarat, pentru GDD, Erika Santa, președintele Asociației San Montan Valea Jiului.

Competiția s-a desfășurat în acest week-end și a cuprins trei probe maraton – 42,19 kilometri, semimaraton-21,09 kilometri, ștafetă maraton, cros 6 kilometri și cros un kilometru.

Scopul evenimentului a fost promovarea unei educații pentru sănătate prin încurajarea alergării și s-a desfășurat în zona Primăriei Arad. Toți concurenții au fost premiați cu medalii și diplome, iar cei de pe primele trei locuri au primit o sumă de bani din partea sponsorilor.