Toata lumea a facut in trecut alegeri proaste sau ceva ce poate fi etichetat drept „regretabil”. Dar, gandeste-te mai bine.
Faptul ca esti acum capabil sa privesti inapoi si sa realizezi ca ai facut o greseala sau ai calcat gresit inseamna ca ai invatat o lectie valoroasa. Unele dintre alegeri poate ne pun in situatii neplacute, dar confruntandu-ne cu acestea ajungem sa ne construim pe noi. Nu ai fi astazi aici daca nu ar fi fost in acele situatii. Greselile sunt pietre de hotar in evolutia vietii. Deci nu e nevoie sa te scufunzi in disperare sau regret – tine barbia sus.
Recunoaste ca ai facut o greseala
Stabileste amendamente
Daca actiunile sau cuvintele tale din trecut au ranit o alta persoana, poate ar fi bine sa iti ceri iertare. Sau nu, scuzele pot fi inselatoare. Judeca singur daca scuzele vor ajuta situatia sau vor afecta rani mai vechi pe care e mai bine sa le lasi in pace. Dar, cu siguranta ai nevoie sa te ierti pe tine! Nimeni nu e perfect. Cu totii facem greseli. Sa continui sa te mustri pentru ceva ce ai facut in trecut este ca si cum te-ai auto-infrange. Ai lovi un caine in timp ce el zace pe jos? Bineinteles ca nu! Nu-ti face asta nici tie. Sa redresezi un rau nu este totdeauna un lucru posibil. Daca te simti rau pentru ceva ce ai facut si nu poti indrepta, iarta-te si mergi mai departe.
Actioneaza
Nu e nevoie sa te scufunzi in disperare sau regret – tine barbia sus!
Fii recunoscator
Ai grija sa nu repeti aceeasi greseala
Genunchii juliti il invata pe un copil sa nu mai alerge atat de repede. Incetineste. Daca te confrunti in mod repetat cu dificultati similare, atunci in mod sigur e vorba de faptul ca nu ai inteles lectia pe care aceste situatii incearca sa te invete. Oportunitatea va iesi la suprafata numai dupa ce iti asumi responsabilitatea pentru actiunile intreprinse in mod gresit si iti schimbi comportamentul curent si viitor in consecinta.
Fii atent la oamenii care te pun in genunchi
Aceasta este probabil cea mai dura etapa, sa nu reactionezi negativ la situatii sau oameni care tind sa iti apese butoanele. Nu avem intotdeauna control asupra lucrurilor pe care viata ni le arunca in fata, dar avem control asupra propriilor reactii. Ramai calm. Introdu practici de management al stresului in viata ta. Meditatia te ajuta sa iti eliberezi mintea si sa iti concentrezi gandurile. Jocurile terapeutice te pot ajuta sa echilibrezi balanta legata de stres.
Priveste adanc in interiorul tau